[WYWIAD] Damian Golisz - EURO

O udanej jesieni, koronie Króla Strzelców i planach na przerwę zimową rozmawiamy z Damianem Goliszem - kapitanem pierwszoligowego EURO.

 

W podsumowaniu rundy jesiennej I Ligi mozemy przeczytać takie zdanie: „...zimę drużyna z Radogoszcza spędzi na fotelu lidera. Do tego dochodzi wyraźne prowadzenie kapitana w klasyfikacji Króla Strzelców - czy można chcieć czegoś więcej?“ No właśnie – czy można było chcieć więcej od minionej rundy?

Na pewno ta runda jest naszą najlepszą w rozgrywkach, od kiedy uczestniczymy w ŁALPie. Rozegraliśmy wiele dobrych meczy, ale przegraliśmy ten, który był dla nas najważniejszy – z Armadą. Zwycięstwo w tym spotkaniu byłoby ukoronowaniem tej udanej jesieni. Przegrana uczy jednak pokory i czasami pomaga odbudować siłę zespołu. Prowadzenie w klasyfikacji króla strzelców oddałbym na koszt zwycięstwa z Armadą. Zdecydowanie!
 

Rok po roku jesteście klasyfikowani coraz wyżej. Po ubiegłosezonowym podium zbyt wielu możliwości awansu w hierarchii ligowej już Wam nie zostało. W rozmowach wewnątrz druzyny temat Mistrzostwa Ligi poruszany jest już otwarcie czy wyznajecie filozofię Adama Małysza: „Liczy się najbliższy mecz“?

Do każdego meczu podchodzimy z szacunkiem należnym przeciwnikowi. Historia uczy, że nadmierna pewność siebie przynosi odwrotne skutki. Ta Liga pokazuje, że każdy przy dobrym dniu może wygrać z każdym. Dla nas liczy się nabliższy przeciwnik i nigdy nie staramy się rozgrywać spotkania przed pierwszym gwizdkiem. 


Czy przed startem obecnego sezonu spodziewałeś się tak dobrej postawy drużyny?

Na pewno nikt nie spodziewał się tego, że na półmetku spotkań będziemy liderami. Chcieliśmy powtórzyć wynik z ubiegłego sezonu czyli zająć miejsce "na pudle". Wiedzieliśmy przed startem rozgrywek, że ŁALP posiada wielu bardzo silnych rywali, z którymi będzie bardzo ciężko wygrać. Wiedziałem jednak, że naszą drużynę stać na sprawienie niejednej niespodzianki i póki co na pewno cieszymy się z tego, bo z każdym meczem nabieramy rozpędu a wiara w nasze możliwości daje nam motywację do dawania  z siebie wszystkiego w każdym meczu.


Skład EURO z ubiegłych rozgrywek nie zmienił się zbyt diametralnie – czy to w tym aspekcie trzeba upatrywać Waszej siły?

Tak. Wydaje mi się, że nasza siła bierze się z motywacji, która tkwi w każdym z nas. Na każdy mecz wychodzimy po to żeby wygrać i taki cel nam przyświeca. Stabilizacja składu i umiejętne wzmocnienia są kluczem do sukcesu. Bardzo wiele dały drużynie transfery Łukasza Witaszewskiego i Karola Franka. Są to zawodnicy, którzy wnoszą wiele i wyróżniają się nieprzeciętnymi umiejętnościami.


W trakcie sezonu ubył Wam poważny konkurent do walki o najwyższe cele – wciąż aktualny Mistrz – Dzbanki. Z czyjej strony spodziewacie się bezpośredniej konkurencji do zwycięstwa w Lidze? Wydaje się, że głównie Armada i Ruda mogą Wam jeszcze zagrozić, tym bardziej, że z obiema ekipami zagracie jeszcze po dwa razy...

Obydwie drużyny są niezwykle ciężkimi rywalami. Zarówno Armada jak i Ruda mają wysokie aspiracje. Dodałbym jeszcze do tego grona ekipę Łódzkich Jedenastek, która po falstarcie z meczu na mecz gra coraz lepiej. Każdy ma swoje atuty i argumenty przemawiające na korzyść danej drużyny. Mogę jednak zapewnić, że EURO nie zabraknie motywacji do walki z każdą ekipą, a jak to mawia Tomek Adamek – wiara przenosi góry i nam jej na pewno nie zabraknie!


Myślisz, że na ostateczny kształt Ligi może mieć wpływ fakt, że każdy z każdym gra trzykrotnie?

Tak, ale według mnie jest to korzyść dla każdego z nas. Każdy mecz traktujemy jak zabawę, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi. 


Przejdźmy do indywidualnych osiągnięć. Wygląda na to, że kolejny sezon z rzędu sięgniesz po koronę Króla Strzelców. Zapytam przewrotnie - nie znudziło Ci się to jeszcze? 

Z roku na rok liga staje się coraz silniejsza i cieszy mnie fakt, że na tle wymagających rywali umiem parokrotnie trafić do bramki rywali. Na tytuł Króla Strzelców pracuje jednak cała drużyna, a nie jednostka, za co dziękuje kolegom niezmiernie. Koronę oddałbym jednak bez wahania w zamian za wygranie z EURO rozgrywek ŁALPU. 


Pewnie zdajesz sobie sprawę, że większość ekip przed spotkaniem z Wami przyjmuje taktykę „plaster dla Golisza“. Mimo wszystko niemal zawsze powiększasz swój dorobek bramkowy. Jest w Lidze formacja obronna, która dała Ci się mocno we znaki?

Nie pamiętam meczu w I Lidze, w którym nie miałbym indywidualnego krycia, czasami nawet podwójnego. Jestem jednak przyzwyczajony do tego, że zawsze mam rywala na plecach - czy to podczas rozgrywek na orliku czy na pełnowymiarowym boisku. Wiadomo, że ciężko gra się przeciwko Armadzie – są bardzo dobrze zorganizowani w obronie. Napewno Ruda i ŁJ też posiadają dobrych graczy defensywnych, jednak nie stanowią oni takiego monolitu, jak gracze Armady.


Jesteśmy mniej więcej na półmetku rozgrywek. Czy coś zaskoczyło Cię szczególnie w postawie innych zespołów?

Na pewno rozczarowuje Marysin i Copacabana. Życzę im jak najlepiej, ale dopóki nie dojdzie do wzmocnień może być im ciężko. Oczywiście szkoda, że zrezygnowały Dzbanki. Nie będę jednak komentował tej decyzji – po prostu szkoda. Poziom sportowy jak najbardziej na tak - organizacyjny jednak chyba na nie. W Rudzie doszło do kilku zmian, ale trzon drużyny pozostał i daje odpowiednią jakość. O klasie Armady powiedziałem już naprawdę dużo i chyba wystarczy. Dobrze zapowiadają się  ŁJ, ale .... ich kapitan będzie wiedział co mam na myśli.


Któryś mecz zapadł Ci szczególnie w pamięć jako najtrudniejszy?

Derby z Jedenstkami i mecz na Rudzie. Do meczu z ŁJ nie chcę już wracać ani ja ani nikt z mojej drużyny, na jego temat zostało powiedziane naprawdę wiele. A Ruda... Cóż, nie możemy doczekać się już rewanżu z tą ekipą. 


Co sądzisz o postawie beniaminków? W tym roku jest ich aż trzech, a każdy znajduje się w innej sytuacji. Copacabana póki co na stałe zadomowiła się w strefie barażowej, Chojny okopały się w bezpiecznej strefie środkowej, natomiast Armada pozostaje w walce o najwyższe cele. Choć akurat Ci ostatni typowym beniaminkiem są chyba tylko z nazwy...

Tak jak powiedziałem myślę, że Armada do ostatniej kolejki będzie walczyła o wygraną w Lidze. Copacabana rozczarowuje, ale według mnie odbiją się od dna. Chojny natomiast tak jak sam stwierdziłeś to póki co ekipa na środek tabeli, ale też mają potencjał.


Myślisz, że na wiosnę tabela ulegnie większym przetasowaniom? Ktoś wyraźnie obniży swoje loty lub na odwrót – wykona skok na wyższe lokaty?
Gdyby to ode mnie zależało, oczywiście chciałbym, żeby tabela nie uległa już zmianie, przynajmniej jeśli chodzi o pozycję lidera. Życzę jednak każdemu jak nalepiej, a za pół roku przekonamy sie kto najlepiej przepracował zimę i okres przygotowawczy.


Skoro już przy przerwie zimowej jesteśmi -
 jakie są plany EURO na ten okres? Zanosi się na dłuższy rozbrat z piłką czy w jakiś szczególny sposób będziecie chcieli utrzymać swoją wysoką formę?

Powoli wchodzimy na halę, raz, może dwa razy w tygodniu. Być może nawet uda się zorganizować jakiś mały mini-turniej? Kto wie, zobaczymy na ile czas pozwoli.


Możemy spodziewać się głośnych transferów czy stawiacie dalej na konsolidację obecnego składu?

Pracujemy nad 2 wzmocnieniami, jednak frekwencja w naszej ekipie i zaangażowanie graczy w mecze nie wymagają w mojej opinii diametralnych zmian. Zobaczymy czym wykażą się rywale...


Jak reaguje Artur (Wrzesiński) na swoje wysokie, drugie miejsce w rozgrywkach TurboLigowca? Na tę chwilę ma miejsce w ścisłym finale. Wystawiając akurat jego spodziewaliście się jako zespół tak dobrego wyniku? Czy odbyło się to na zasadzie „na chybił-trafił“?

Artur to zawodnik młodego pokolenia z doskonałym wyszkoleniem technicznym. Wiedziałem, że akurat on będzie się nadawał do tej konkurencji najbardziej i od początku był naszym faworytem – nie zawiódł.


Jakie zauważasz podstawowe potrzeby zmian w Lidze? Chciałbyś doradzić coś Zarządowi?

Przede wszystkim temat sędziów. Ta rudna pokazała dobitnie, że na każdym meczu powinien być rozjemca. Temat znany jest od dawna jednak bez wymiernych skutków.  Czasami brakuje mi też w Lidze „świeżej krwi“ w postaci nowych zespołów - szeroko zakrojone działania promocyjne byłyby wskazane... 

Opublikowano dnia 15/01/2015
Najlepsi strzelcy
I liga
II liga
#
Zawodnik
Drużyna
B
1
Mateusz Spychalski
Ruda Zegar
87
Mateusz Spychalski
Ruda Zegar / -
87 0 0
2
Roman Galimurka
Wodnik Łódź
46
Roman Galimurka
Wodnik Łódź / -
46 0 0
3
Mateusz Węgrzyn
Ruda Zegar
33
Mateusz Węgrzyn
Ruda Zegar / -
33 0 0
4
Adam Chrzczanowicz
Somgorsi
30
Adam Chrzczanowicz
Somgorsi / -
30 0 0
5
Damian Golisz
Łódzkie Jedenastki
30
Damian Golisz
Łódzkie Jedenastki / -
30 0 0
Terminarz
I liga
II liga
14. kolejka sezonu 2017/18
Chillout Team -:- DCM United 22.04.2018 14:00
Mecalit 1:15 Somgorsi 21.04.2018 15:30
FC Farselona 2:10 Gryf Łódź 15.04.2018 20:00
FC Lani -:- Italiani a Łódż 22.04.2018 20:00
Wodnik Łódź 8:13 Ruda Zegar 21.04.2018 15:00
HIT
Łódzkie Jedenastki -:- RDZ UNITED 22.04.2018 17:30
Tabela
I liga
II liga
#
Drużyna
M
PKT
Z
R
P
B
1 RDZ UNITED 12 34 11 1 0 129:51
2 Łódzkie Jedenastki 12 33 11 0 1 183:53
3 Ruda Zegar 13 32 11 0 2 230:88
4 FC Lani 12 21 7 0 5 92:74
5 Wodnik Łódź 13 21 7 0 6 120:112
6 Italiani a Łódż 12 20 7 0 5 93:73
7 Gryf Łódź 13 18 6 0 7 95:130
8 FC Farselona 13 13 5 0 8 63:114
9 Somgorsi 13 12 4 0 9 112:112
10 Chillout Team 12 9 3 0 9 58:174
11 DCM United 12 6 2 0 10 71:180
12 Mecalit 13 0 1 0 12 37:103
13 Stare Bałuty II 12 13 4 1 7 67:67