Na najwyższtym szczeblu, czyli od Sebastiana słów kilka

Witaj Sebastian, cieszę się, że w końcu znaleźliśmy czas, żeby porozmawiać.
Muszę zacząć od spawy, która nurtuje wielu ligowców. Co ostatnio robisz? Ty i Krzysiek Musiał prawie zniknęliście z ŁALP. Wiadomo, że żaden z Was raczej się nie obija, czym więc się zajmujecie?

Oczywiście to żadna tajemnica. Przed startem sezonu dostaliśmy bardzo fajną propozycję od Extraliga.pl. Jak wiemy, mnie tak jak i Krzyśkowi zależy na rozwojeu Ligi, a więc chcieliśmy zrobić krok do przodu i spróbować połączyć obie Ligi. Jednak wcześniej sami musieliśmy zobaczyć, czym tak naprawdę "pachnie" Extraliga czynnie włączająć się w jej organizacje. Poprzednia runda była taką wdrażającą Nas w życie tych rozgrywek z tego też powodu LALP zostawiliśmy w rękach reszcie Zarządu. Nie ukrywam, że jestem zadowolony z pracy Twojej, części Michała no i ogromnej pracy Łukasza.

Najwyraźniej fuzja ma wielkie szanse stać się faktem. Ponieważ, jak wszyscy wiemy, jesteś jej wielkim zwolennikiem, przekornie spytam Cię najpierw o minusy takiego połączenia, jakie sam widzisz.

Oczywiście minusy również dostrzegam. Największym wydaje mi się składka. Nasze ekipy nie są przyzwyczajone do dużych kosztów. Aczkolwiek tutaj działa to na zasadzie "coś za coś". Składka w wysokości ok 1200 zł na rundę, ale wzamian za to ekipa nie musi martwić się o orlik, sędzia związkowy na każdym meczu (zdarza się, że mecze sędziuje sędzia z pierwszej Ligi Polskiej), wszystkie mecze nagrywane, skróty spotkań, zdjęcia, wywiady no i dla zwycięskiej drużyny Mistrzostwa Polski w których już główną nagrodą jest 10 000 zł. Warto wspomnieć, że to własnie ekipa z Łodzi jest obrońcą tytułu. Kolejnym minusem może być to, że w drużynie może być max trzech zawodowców (licząc od Ligi okręgowej). Różnice między Ligami są, aczkolwiek wydaję mi się, że korzyści dla nas mogą być znacznie większe, pokrywając te wszystkie minusy.

Wspomniałeś już o pierwszych korzyściach. Co jeszcze możemy zyskać na takiej współpracy?

Przede wszystkim ogromną reklamę. Marka Extraliga jest już rozpoznawalna w całej Polsce. Przed sezonem ta Liga istniała w 6 miastach, teraz już gości w 12 i są kolejni kandydaci do podjęcia współpracy. Różne dodatki w Lidze są samymi korzyściami, jak np. reprezentacja miast, która występuje również na Mistrzostwach Polski i walczy o zwycięstwo. W reprezentacji miast mogą występować tylko i wyłącznie amatorzy, nie związani z żadnymi rogrywkami prowadzonymi przez dane okręgi. Z takich reprezentacji są wybierane osoby, które będą reprezentpować Polskę w futbolu sześcioosobowym. Pierwszy mecz z inną reprezentacją chcemy rozegrać już w tym roku, więc szansa na pokazanie się jest bardzo duża. Nagrody również są bardzo atrakcyjne. I to nie tylko puchary czy medale. Są również vouchery, które można wykorzystać na co się chce w sklepach sportowych.

Odejdźmy jednak od tego tematu. Trzeba założyć, że ligowcy ostatecznie nie zgodzą się na fuzję. Co wówczas czeka ŁALP?

Jest to temat do przedyskutowania z całym środowiskiem Ligowym. Ja sam decyzji żadnych podejmować nie chcę, dlatego też po zakończeniu tej rundy porozmawiamy sobie na temat plusów, minusów i zadecydujemy ostastecznie. Ja osobiście jednak liczę, że zdołamy przekonać się wzajemnie od fuzji.

Nawet jeśli do niej dojdzie, czeka nas jeszcze pół roku rozgrywek wg obecnych zasad. Czy mamy spodziewać się jakichś zmian na wiosnę?

Na pewno spróbujemy cpomyśleć o Pucharze, aby właśnie złączyć obie Ligi chociażby w ten sposób. W sobotę mamy zebranie w gronie Zarządu Extraligi a w przyszłym tygodniu w gronie Zarządu LALP i wtedy dokładnie obgadamy ten pomysł. Prócz tego na chwilę obecna nie planujemy większych zmian.

Przejdźmy do spraw czysto sportowych. Czy sytuacja w tabelach obu grup jest dla Ciebie zaskoczeniem? Są zespoły, których na swojej pozycji na tm etapie się nie spodziewałeś?

Zdecydowanie dla mnie największą niespodzianką jest drużyna FC Kasztany. Oczywiście nie ujmując tej ekipie, nie spodziewałem się, że będą walczyć o pierwsze miejsce. No ale jak widać, dobra organizacja plus umiejętności mogą zaskoczyć wszystkich
W drugiej grupie takim zespołem jest Olisadebe. Ich występy i pozycja w Lidze również jest dla mnie miłą niespodzianką. Ale jak wiadomo, im więcej takich niespodzianek tym Liga się robi znacznie ciekawsza

Czy sądzisz, że te zespoły mają realne szanse na tytuł Mistrza? Czy jednak starzy wyjadacze jak Euro albo Ruda nie pozwolą im na to?

Moim zdaniem to zależy od organizacji zespołu. Jeżeli do końca te ekipy będą w swoich najsilniejszych składach to kto wie... Ja jednak liczę na to, że żadna z drużyn tanio skóry nie sprzeda

To dosyć wymijająca odpowiedź. Zapytam więc wprost, kto zostanie Mistrzem ŁALP?

Nie mam swojego głównego kandydata. Mecze są coraz bardziej zacięte, drużyny się wzmacniają a więc wcale nie jest to powiedziane, że Mistrzem zostanie Ruda bądź EURO. Pamiętajmy też, że do Ligi wróciły Stare Bałuty, które kiedyś były naprawdę solidną ekipą a ich celem na pewno jest walka o najwyzsze cele

Widzę, że nie zmuszę Cię do wyboru jednego zespołu. Odpowiedziałeś już też na część następnego pytania. Co sądzisz o nowych ekipach? Stare Bałuty pokazują, że powalczą o najwyższe laury, FC Lani też grają coraz lepiej. RDZ także nie odstaje.

Nowe zespoły na pewno wprowadziły do Ligi nową jakość. Jestem zadowolony, że są z nami bo jak widać są to solidne ekipy. Może i nie w tym sezonie, ale w następnym mogą sporo namieszać. Oczywiście żadnego z tych zespołów nie skreślam, ale jak wiadomo, trzeba się wpasować do nowego środowiska

Swego czasu sam próbowałeś swoich sił w Lidze i na pewno nie należałeś do najgorszych. Myślisz o powrocie do gry? W którym zespole chciałbyś spróbować swoich sił?

Nie, nie myślałem o powrocie. Mam sporo obowiązków związanych z Ligą, oraz z tym, że sędziuje, tak że poprostu zabrakło by mi czasu na granie. Jeśli jednak miałbym wrócić to pierwszym zespołem do którego zgłosiłbym się do gry były by Koksy Łódź. Oczywiście wiadomo, że od prawie włączenia się do gry tego zespołu bardzo im kibicuje i mam nadzieję, że będą z nami jeszcze przez bardzo długi czas

Zwłaszcza, że Twojej dawnej ekipie nie idzie w tym sezonie najlepiej. Jak sądzisz, skąd spadek formy w zespole, który dochodził do półfinałów ligowych Pucharów?

Myślę, że to przez właśnie braki w składzie. Nie zawsze mogą być zawodnicy, którzy stanowią trzon tej drużyny i to dlatego spadek formy. Jednak liczę na to, że jeszcze sporo namieszają w tym sezonie

Kto jeszcze sprawia, według Ciebie, niespodziankę in minus? Po kimś spodziewałeś się więcej?

Na pewno niewiadomą była fuzja Marysinem z DeColtem. Osobiście sądziłem, że będą na miejscu w środku tabeli, jednak się myliłem. Jak widać fuzja nie zawsze wychodzi na dobre

Gdybyś miał w maksymalnie trzech zdaniach zareklamować ŁALP, co byś powiedział?

Łódzka Amatorska Liga Piłkarska to rzesza  ciekawych ludzi, których łączy jedna pasja - piłka nożna. Jeżeli chcesz dołączyć do nas, nie czekaj, zgłoś drużynę.

Kończąc powoli, poprosiłbym Cię o kilka słów podsumowania. Czym dla Ciebie jest Liga? Jak wyobrażasz ją sobie za kilka lat? Dlaczego warto poświęcić jej swój czas?

Liga dla mnie osobiście jest pasją. Może się to wydawać śmieszne, ale właśnie w przerwie zimowej brakuje mi różnego rodzaju probelmów związanych z Ligą, telefonów od Kapitanów z pytaniami, różnego rodzaju sytuacjami. Dlaczego warto poświęcać swój czas? Dlatego bo razem tworzymy coś co daje nam satysfakcje. Zawodnicy poprzez granie w piłkę a Zarząd poprzez sprawne działanie Ligi. Mam nadzieję, że Liga za kilka lat się powiększy a my stworzymy system w którym nie będzie musiało być Zarządu, tylko każdy z Kapitanów będzie za coś odpowiedzialny.

Oby choć niektóre z planów się ziściły. Dziękuję Ci bardzo za rozmowę.

Dziękuję również

 

Rozmowę przeprowadził Viteck.

Opublikowano dnia 13/03/2016
Najlepsi strzelcy
I liga
II liga
#
Zawodnik
Drużyna
B
1
Mateusz Spychalski
Ruda Zegar
87
Mateusz Spychalski
Ruda Zegar / -
87 0 0
2
Roman Galimurka
Wodnik Łódź
46
Roman Galimurka
Wodnik Łódź / -
46 0 0
3
Mateusz Węgrzyn
Ruda Zegar
33
Mateusz Węgrzyn
Ruda Zegar / -
33 0 0
4
Adam Chrzczanowicz
Somgorsi
30
Adam Chrzczanowicz
Somgorsi / -
30 0 0
5
Damian Golisz
Łódzkie Jedenastki
30
Damian Golisz
Łódzkie Jedenastki / -
30 0 0
Terminarz
I liga
II liga
14. kolejka sezonu 2017/18
Chillout Team -:- DCM United 22.04.2018 14:00
Mecalit 1:15 Somgorsi 21.04.2018 15:30
FC Farselona 2:10 Gryf Łódź 15.04.2018 20:00
FC Lani -:- Italiani a Łódż 22.04.2018 20:00
Wodnik Łódź 8:13 Ruda Zegar 21.04.2018 15:00
HIT
Łódzkie Jedenastki -:- RDZ UNITED 22.04.2018 17:30
Tabela
I liga
II liga
#
Drużyna
M
PKT
Z
R
P
B
1 RDZ UNITED 12 34 11 1 0 129:51
2 Łódzkie Jedenastki 12 33 11 0 1 183:53
3 Ruda Zegar 13 32 11 0 2 230:88
4 FC Lani 12 21 7 0 5 92:74
5 Wodnik Łódź 13 21 7 0 6 120:112
6 Italiani a Łódż 12 20 7 0 5 93:73
7 Gryf Łódź 13 18 6 0 7 95:130
8 FC Farselona 13 13 5 0 8 63:114
9 Somgorsi 13 12 4 0 9 112:112
10 Chillout Team 12 9 3 0 9 58:174
11 DCM United 12 6 2 0 10 71:180
12 Mecalit 13 0 1 0 12 37:103
13 Stare Bałuty II 12 13 4 1 7 67:67